Te is rettegsz az adóellenőrzéstől? Egyáltalán tudod mire lehet számítani és egyáltalán mi ez? Janklovics Ádám, a Székely Ügyvédi Irodából összefoglalta egy három részes sorozatban, hogy mi is ez az ellenőrzés, mi a menet és milyen jogi következményekkel járhat.
Az ellenőrzésről általában
Az adóhatósági ellenőrzések legfontosabb szabályait a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Ellenőrzési Kézikönyve tartalmazza.
Az adóhatósági ellenőrzések célja az adótörvényekben és más jogszabályokban előírt adókötelezettségek teljesítésének vagy megsértésének megállapítása. Az ellenőrzés során az adóhatóság feltárja és bizonyítja azokat a tényeket, körülményeket, adatokat, amelyek megalapozzák a jogsértés és a joggal való visszaélés megállapítását, és az ezek miatt indított hatósági eljárást.
Ilyen jogszabályban előírt adókötelezettségek:
- Bejelentés, nyilatkozattétel,
- Adómegállapítás,
- Bevallás,
- Adófizetés és adóelőleg fizetés,
- Bizonylat kiállítás és megőrzés,
- Nyilvántartás vezetése (könyvvezetés),
- Adatszolgáltatás,
- Adólevonás, adóbeszedés,
- Pénzforgalmi számla nyitás.
Az ellenőrzés többnyire a bevallások utólagos vizsgálatára, az egyes adókötelezettségek teljesítésére irányul, vagy az állami garancia beváltásához kapcsolódik. A bevallások utólagos ellenőrzésére irányuló vizsgálat, ellenőrzéssel lezárt időszakot teremt, ami alapján az adózó ezt az időszakot nem önellenőrizheti, a be nem nyújtott adóbevallás nem pótolható.
Fontos tudni, hogy az ellenőrzés megkezdésétől a vizsgálat alá vont adó és költségvetési támogatás önellenőrzéssel nem helyesbíthető.
Kötelező ellenőrzést lefolytatni a vállalkozónál, ha felszámolását rendelték el, az Állami Számvevőszék elnökének felhívására, az adópolitikáért felelős miniszter utasítására, továbbá a legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező 3000 adózó esetében.
A kötelező ellenőrzéseken túl az adóhatóság az ellenőrzési tevékenységet a vezetője által évenként február 20-áig közzétett ellenőrzési irányok alapján végzi, kiemelt figyelemmel az aktuális gazdasági folyamatokra, az adópolitikai célkitűzésekre, a jogszabályváltozásokra, a gazdálkodási típusokra, az adóbevételi érdekeket leginkább sértő magatartásformákra, illetőleg az adóbevételi szempontból legnagyobb kockázatot jelentő adózói csoportokra.
Az újonnan alakult gazdasági társaságok legalább 20%-át kockázatelemzés alapján ellenőrzi az állami adóhatóság.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.